DNS vonalkód a vendégek becsapása ellen
A közeljövőben világszerte több étteremben megjelenik az a technológia, ami DNS technológiával igazolja majd, hogy a vendégeknek felszolgált halfilé valóban ugyanaz a faj, ami az étlapon szerepel. Manapság ugyanis gyakran előfordul, hogy az éttermek gyengébb minőségű halfajt kínálnak a vendégeknek az étlapon szereplő jobb minőségű hal helyett.
David Schindel, a Smithsonian Intézet paleontológusa manapság élőlények „vonalkódozásával” foglalkozik. Nemrég viszont a vendéglátóiparral és a tengeri termékeket forgalmazó vállalatokkal kezdett párbeszédet azzal kapcsolatban, hogy mily módon lehetne ezt a hitelesítési technológiát az élelmiszereknél is használni. „Ha egy drága terméket adnak el, akkor szeretnék, hogy a vásárlók elhiggyék, hogy tényleg azt kapják, amiért fizetnek.” – nyilatkozta Mr. Schindel.
Októberben az Egyesült Államokbeli FDA (Food and Drug Administration) hivatalosan is jóváhagyta az ún. DNS vonalkódot – ez egyfajta jelölés, amely az adott fajokat azonosítja úgy, mint egy vonalkód leolvasás a szupermarketben - , melynek célja, hogy megelőzze a hamis jelölést a helyben előállított és az importált tengeri termékekkel kapcsolatban az USA-ban. Más országokban is már indult el olyan technológia, amely DNS vonalkód alapján jelöli és azonosítja a terméket. A technológia gyors, olcsó, és megbízható.
Persze gazdaságilag nem megtérülő, ha minden halfajról DNS tesztet csinálunk, de néhány fontosabb faj esetében ez lehetséges. Mr. Schindel a vezetője annak a projectnek, amelyben már több mint 50 kutató részt vesz világszerte, amely a világ eddig ismert 1,8 millió faját tervezi DNS alapján könyvtárazni. Ez az adatbázis (The Barcode of Life Database) eddig több mint 167ezer fajt tartalmaz.
Gyakran előfordul manapság a tengeri termékeket forgalmazó iparban, hogy a gyengébb minőségű halat drágább fajként forgalmazzák. 2009-ben pár new-yorki főiskolás készített egy tanulmányt azzal kapcsolatban, hogy a beluga kaviárként árusított termék valójában a Mississippiben élő lapátorrú toktól származik. Egy másik főiskolás csoport már egy évvel előtte kihozott egy jelentést, amely szerint a forgalmazott halak egynegyede tévesen van jelölve.
A félretájékoztatás akár az emberi egészségre is veszélyes lehet. 2007-ben több ember is megbetegedett, mert Kínából származó mérgező gömbhalat fogyasztottak, amely ördöghal néven volt feltüntetve. Olyan is előfordul, hogy veszélyeztetett fajokat próbálnak kereskedelmi fajként eladni.