2014. már 27.

Palau lehet az első ország, mely betiltja a kereskedelmi halászatot

írta: Toma001
Palau lehet az első ország, mely betiltja a kereskedelmi halászatot

Palau bejelentette, hogy be fogja szüntetni a kereskedelmi halászatot a vizein. Palau kizárólagos hasznosítású óceáni területe mintegy 230 ezer négyzetmérföldet fed le, mely nem sokkal kisebb méretet jelent, mint Franciaország területe.

palau.gif

Palau vizein halászó óriási halászhajóknak a legfőbb célpontja a tonhal, mely hajók legfőképpen Japánból és Taiwanból érkeznek. Habár ez a két ország évente mintegy 5 millió dollárral járul hozzá a szigetország gazdaságához (mely az ország GDP-jének a 3,3%-a, Thomas Remengesau Jr. elnök mégis úgy határozott, hogy nem adnak ki több halászati engedélyt a vizeikre. És nemcsak ez az egyetlen, amit ez a kicsiny szigetország kockáztat: az ország 215millió dollár gazdasági támogatást kap az Egyesült Államoktól, és ha az amerikai halászhajókat is kitiltsák a területről, akkor ezzel akár az egész támogatást kockáztathatják. Azonban ha ez a szabályozás valóban életbe lép, akkor nemcsak a világ egyik legnagyobb védett tengeri területe jön létre, hanem a történelem első olyan esetéül is szolgál, hogy egy ország teljesen beszünteti a kereskedelmi halászatot a kizárólagos gazdasági övezetén belül (parttól számított 200 mérföldes zóna). Mr. Remengesau hozzátette, hogy tervének nemcsak természetvédelmi, hanem gazdasági okai is vannak. Tisztában vannak ugyanis vele, hogy a tonhal- halászat óriási mennyiségű mellékfogással jár, rengeteg cápa esik áldozatul. Egy 2010-ben készült tanulmány szerint a cápák miatti búvárkodás turizmusa mintegy 18 millió dolláros bevételt eredményez évente Palaunak, így számolva az ország a GDP-jének a 8%-át a cápáknak köszönheti.

A palaui döntés talán lépésre kényszeríti a nagy halászó nemzeteket, akik eddig kevésbé voltak hajlandóak együttműködni a szegényebb, de halban gazdag országokkal.

Szólj hozzá

usa japán tonhal