2013. jan 11.

Ezért olyan értékes a kékúszójú tonhal

írta: Toma001
Ezért olyan értékes a kékúszójú tonhal

Csupán három nappal azt követően, hogy egy tokiói aukción közel 400 millió forintért kelt el egy csendes-óceáni kékúszójú tonhal, kutatók közétették a legújabb állományfelmérés eredményeit ezen halfaj kapcsán. Az eredmények sokkolóak. A csendes-óceáni kékúszójú tonhal állománya 96,4%-al csökkent a halászat kezdete óta, köszönhetően az elmúlt évtizedek túlhalászatának.

„Az adatok hűen tükrözik azt, hogy a csendes-óceáni kékúszójú tonhal állományának csak egy töredéke maradt fenn, és könnyen ezek is eltűnhetnek.” – nyilatkozta Amanda Nickson, a Pew Environment Group tonhalvédelmi kampányosa.

bluefin_tuna southern.jpg

A ténymegállapítások ellenére több ország is az egyetlen ismert ívóhelyükön, a Csendes-óceán nyugati részén halássza a kékúszójúakat. A jelenlegi gazdálkodási intézkedések nem korlátozzák a teljes kifogható mennyiségeket, és nem biztosítja a halászat hosszú távú fenntarthatóságát. A Csendes-óceán keleti részén valamivel jobb a helyzet. A tavalyi júniusi találkozón lett először meghatározva fogási limit Amerika nyugati partjaira vonatkozóan. A környezetvédelmi intézkedések szerint a halászatot a tervezettnél korábban be kell szüntetni, ha augusztusra túllépik a kvótákat. Az intézkedés bíztató, de közel sem elég.

„A Pew Environmental Group úgy hiszi, hogy a leginkább felelősségteljes lépés az lenne, ha teljesen felfüggesztenék a halászatot egészen addig, míg olyan intézkedéseket nem foganatosítanak, mely visszafordítja az állomány hanyatlását.” – tette hozzá Nickson. „A legutóbbi felmérés tisztán megmutatja, hogy valójában mennyire rossz helyzetben van ez a csúcsragadozó. Ezt az értékes halat az életciklusa minden egyes szakaszában halásszák, és a kifogott példányok több mint 90%-a fiatalkorú, és a szaporodásuk előtt kerülnek kifogásra. Felszólítottuk a legnagyobb csendes-óceáni kékúszójú tonhalat halászó nemzeteket (Japán, Mexikó, Dél-Korea, USA), hogy azonnali állományvédelmi és gazdálkodási intézkedéseket foganatosítsanak a kékúszójú tonhal védelme érdekében.” – folytatta Nickson.

Olyan intézkedésekre van szükség, mint a tudományos alapú kvóta-meghatározások, méretkorlátozások bevezetése a fiatal példányok kifogásának csökkentése érdekében, és a halászat megszüntetése az ívóhelyeken. Szigorú ellenőrzések és végrehajtások szükségesek, hogy a törvények garantálni tudják a fentieket.

Forrás: Pew Environment Group

Szólj hozzá

tonhal túlhalászat