Oroszország blokkolta az antarktiszi védett tengeri területek kialakítását
Az elmúlt három év alatt negyedszerre is elbukott az a terv, hogy az Antarktisz körül két hatalmas területű védett tengeri terület kerüljön kialakításra. Oroszország ismét blokkolta a döntés megszületését.
Az Antarktisz tengeri élővilágának védelmével foglalkozó bizottság (CCAMLR) hobarti találkozójának egyik fő témája a Ross-tenger és a kelet-antarktiszi területek védetté nyilvánítása volt. Azonban a 24 résztvevő országnak és az EU-nak nem sikerült konszenzusra jutnia. Az egyezmény mintegy 2,5 millió négyzetkilométernyi területet fedett volna le, és az egész háttere tudományos javaslaton alapult, mely szerint az antarktiszi élővilág megőrzése kulcsszerepet játszik a világ tengerein megóvása érdekében.
A CCAMLR találkozók konszenzus alapúak, ami azt jelenti, hogy Oroszország ellenvéleménye egymagában képes blokkolni a teljes folyamatot. Több olyan halászó ország is elfogadta az egyezményt, amelyek korábban szkeptikusak voltak a javaslattal kapcsolatban, ezek közé tartozik például Norvégia és Ukrajna is. Viszont a korábban semleges oldalon álló Kína most az oroszok oldalára állt.
Egyes küldöttek szerint Oroszország hozzáállása a krími helyzet miatt kialakult diplomáciai feszültségeknek köszönhető, továbbá amiatt, hogy egyesek az oroszokat vádolják a maláj utasszállítógép lelövésével. Lyn Goldsworthy a találkozón résztvevő egyik aktivista elmondta, hogy mikor az orosz delegáltak megérkeztek a találkozóra, hozzátették, hogy semmilyen új környezetvédelmi egyezményt nem fognak aláírni a geopolitikai helyzet miatt. Más küldöttek szerint az ukrán szituáció pusztán egy kényelmes kifogás Oroszország számára, hogy a halászati érdekeit továbbra is fenn tudja tartani.
Oroszország különösképpen a ross-tengeri védett terület kialakítását ellenezte, és a találkozó végén hozzátették, hogy a következő évi összejövetelen hajlandóak tárgyalni a kelet-antarktiszi területekről.