2016. máj 25.

Madárlátta halfogás

írta: Toma001
Madárlátta halfogás

Mivel a halászat az egyik legősibb állati eredetű táplálékszerző módszere az emberiségnek, így a technikák  kavalkádja rendkívül széleskörű. Az ipari fejlődés rengeteg olyan eszközzel látta el a halászati ipart, melyek segítségével már nincs olyan hal, amely el tudna bújni. Habár még a mai napig is vannak olyan népek, akik a tudomány helyett a természethez nyúlnak.

Magyarországon a kormorán vagy hazai nevén kárókatona a pontytenyésztők egyik rémálma, mivel telhetetlen étvágya miatt irtózatos mennyiséget képesek elfogyasztani. Az Európai Unióban ez a madárfaj védettséget élvez, habár külön engedéllyel a haltenyésztők kérhetnek gyérítést a vadásztársaságoktól, azonban ennek az utóbbi nem sokszor tesz eleget, mivel nagyon nehéz kilőni a kormorán. A probléma nem csak hungarospecifikus, Franciaországban már több haltenyésztő feladta a vállalkozást, beismerve, hogy a madarak győztek. 

A világ másik szegletében azonban pont az előnyére fordítják a kárókatona mohoságát. Kínában egyes halászok idomított madarakat használnak pontyfogásra, a nyakukat egy zsinórral kötik el, hogy ne tudja lenyelni a zsákmányt, és így engedik az útjára. A videó sajnos angolul van.

 

Korábban Magyarországon is halásztak egyes népek hasonló módszerrel, egykor a pákász-halászok a Kis-Balaton nádasaiban fordultak a madarak segítségéhez. Homoki-Nagy István 1956-ban készült filmje mindezt megörökíti. (31. perctől)

 

 

Szólj hozzá

kína kormorán